niedziela, 28 kwiecień 2024

Strażacy z Sienna na ćwiczeniach

W sobotę, 9 września oraz we wtorek 12 września br. odbyły się ćwiczenia, w których udział brali druhny i druhowie z Sienna.

W piękne sobotnie przedpołudnie druhowie zebrali się w remizie w Siennie, by przeprowadzić ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu ratownictwa wysokościowego. Podstawy tej części ratownictwa przećwiczono pod kątem zabezpieczenia ratownika podczas działań prowadzonych na wysokości. Przypomniano węzły stosowane podczas działań ratowniczych oraz ich zastosowanie w praktyce.
W kolejnym etapie przećwiczono wejście do pomieszczenia, kiedy po przyjeździe na miejsce zastaniemy uchylone okno. Bez uszkadzania elementów okna w prosty sposób można wejść, a następnie otworzyć drzwi od wewnątrz pozostałym ratownikom. Przy okazji zwrócono uwagę na bezpieczeństwo ratowników i możliwe trudności podczas prowadzonych działań.
Trzy dni później Jednostka OSP została zadysponowana alarmowo do prowadzonych ćwiczeń na obiekcie firmy Polinova w Wągrowcu. Wraz z JRG w Wągrowcu, innymi OSP z terenu Gminy Wągrowiec oraz powiatu wągrowieckiego przeprowadzono ćwiczenia, które miały na celu skoordynowanie współpracy pomiędzy zastępami straży oraz pracownikami firmy. Zgłoszenie zdarzenia dotyczyło pożaru w jednej z hal na terenie zakładu. W trakcie przeprowadzonej ewakuacji pracowników ustalono, że brakuje dwóch osób. Zadaniem przybyłych zastępów było odnalezienie osób poszkodowanych oraz udzielenie im pomocy. Jednocześnie pozostałe zastępy biorące udział w ćwiczeniach miały zbudować zasilanie, a następnie dokonać natarcia na palący się obiekt.