poniedziałek, 29 kwiecień 2024

Niebezpieczny początek czerwca

Miesiąc czerwiec rozpoczął się pechowo dla mieszkańców wsi Czekanowo. To tam, wydawałoby się w spokojne niedzielne popołudnie nagły poryw wiatru spowodował uszkodzenie dachówek na jednym z dachów w budynku jednorodzinnym. Kilka dni później w miejscowości Przysieczyn wybuchł pożar ściółki w lesie.

Do pierwszego ze zdarzeń na miejsce niezwłocznie zadysponowano kilka zastępów straży pożarnej, które podjęły działania zabezpieczające, by nie doszło do dalszych uszkodzeń dachu. Konieczne było użycie drabiny mechanicznej, gdyż nie było możliwości w inny sposób podjąć bezpiecznych działań. Na miejscu działały JRG z Wągrowca przy wsparciu okolicznych Jednostek ochotniczych straży pożarnych.
Pożar lasu, który wybuchł w jednym z oddziałów na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Przysieczyn postawił na nogi Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą z Wągrowca oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Sienna, Skoków i Wągrowca. Podczas dojazdu pierwszych zastępów, na miejscu znajdował się leśniczy, który wskazał dokładne miejsce pożaru. Niezwłocznie podjęto gaszenie powierzchni objętej pożarem oraz próbę jego zlokalizowania. Nadleśnictwo Durowo zadysponowało do działań samoloty gaśnicze - Dromadery, które wsparły z powietrza działania strażaków. Szczęście w nieszczęściu, że spaleniu uległo ok. 400 m2 poszycia leśnego.
Jak wyjątkowo niebezpieczny jest pożar lasu w upalne dni można się było przekonać podczas działań gaśniczych. Susza, która panuje od kilku tygodni tylko potęguje to groźne zjawisko.
Jednocześnie warte podkreślenia jest działanie służb ratowniczych, które przy pełnej współpracy z leśnikami stanęło na wysokości zadania. Przećwiczone kilka dni wcześniej założenia gaśnicze w przypadku pożaru lasu zdały egzamin.
Apelujemy o rozwagę podczas przebywania w lesie i niezwłocznie zgłaszanie ewentualnych pożarów. Zwłoka w poinformowaniu służb może doprowadzić do ogromnych strat nie tylko w środowisku naturalnym.