czwartek, 25 kwiecień 2024

Ćwiczenia praktyczne i wyjazd alarmowy

W czwartek, 16 lipca br. tuż po godz. 17.00 w Siennie rozległ się dźwięk syreny strażackiej. Zostaliśmy zadysponowani do pożaru lasu w miejscowości Lechllinek (gm. Skoki). Po dojeździe na miejsce okazało się, że pierwsze jednostki, które dotarły na miejsce przed nami podjęły już działania ratownicze.

Jak się okazało były to ćwiczenia zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną w Wągrowcu, a ich celem było zgranie wszystkich zastępów zadysponowanych, a było ich czternaście, w tym cztery z JRG Wągrowiec.
W pierwszej fazie działań zorganizowano dowożenie wody, w dalszej kolejności przepompowywanie oraz przetłaczanie. Zbudowana magistrala wodna umożliwiła dostarczenie wystarczającej ilości wody do ciągłego jej podawania na palący się obszar lasu.
W ćwiczeniach udział wzięły jednostki OSP z Sienna, Kaliszan, Runowa, Skoków, Wągrowca, Popowa Kościelnego, Sarbii, Gołańczy i Mieściska.
Po około 3,5 godzinie ćwiczeń, gdy jednostki wracały do swoich remiz, zostaliśmy przedysponowani do pożaru stodoły w miejscowości Łęgowo. Tam mogliśmy sprawdzić w praktyce to, czego nauczyliśmy się w warunkach pożaru lasu. W zdarzeniu, w którym udział brało piętnaście zastępów straży pożarnej, zorganizowano przetłaczanie wody z pobliskiego zbiornika naturalnego - jeziora Łęgowskiego.
Działania naszej OSP trwały przez prawie sześć godzin, w których oprócz naszego zastępu udział wzięły jednostki z JRG Wągrowiec oraz OSP z Kaliszan, Runowa, Łekna, Skoków, Gołańczy i Wągrowca.